V=40L
.005*40=.2
40-.2 * 7 = 38.6 L after 1 week
Answer:
2 hours and 18 minutes
Step-by-step explanation:
Find the z-scores for the two scores in the given interval.

For the score x =391,

.
For the score x = 486,

Now you want the area (proportion of data) under the normal distribution from z = -1 to z = 0. The Empirical Rule says that 68% of the data falls between z = -1 to z = 1. But the curve is symmetrical around the vertical axis at z = 0, so the answer you want is HALF of 68%.