Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
<h3>Answer:</h3>
Platoic Acid
<h3>Explanation:</h3>
While naming Carboxylic Acids we know that when the Carboxylic Acid looses proton it is converted into corresponding conjugate base called as Carboxylate.
Examples:
HCOOH → HCOO⁻ + H⁺
Formic acid Formate Ion
H₃CCOOH → H₃CCOO⁻ + H⁺
Acetic acid Acetate Ion
H₅C₂COOH → H₅C₂COO⁻ + H⁺
Propanoic acid Propanoate Ion
Therefore, if the conjugate base is Platoate then the corresponding acid will be Platoic Acid means we will replace the -ate by -ic acid <em>i.e.</em>
RCOO⁻ + H⁺ → RCOOH
Platoate Ion Platoic Acid
MgBr2, 3 ions per mole=best conductor
KBr, 2 ions per mole, 2nd best conductor
Benzoic acid, weak acid, slightly ionized, weak conductor
Sugar, molecular, non ionized, non conductor
The correct Lewis structure for Fluorine is A.
Answer:
Mass of liquid B = 271.2 gram
Explanation:
Given:
Density of liquid A = 1000 kg/m³
Density of liquid B = 600 kg/m³
Density of mixture = 850 kg/m³
Mass of mixture = 1 kg
Assume:
Volume of liquid A = Va
Volume of liquid B = Vb
So,
Volume of mixture = Va + Vb
Mass of liquid A = 1000(Va)
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of mixture = Mass of liquid A + Mass of liquid B
1 = 1000(Va) + 600(Vb)
Volume of mixture = 1 / 850
So,
(1/850) = Va + Vb
Vb = (1/850) - Va
1 = 1000(Va) + 600[(1/850) - Va]
Va = 7.25 × 10⁻⁴
Vb = (1/850) - Va
Vb = (1/850) - [7.25 × 10⁻⁴]
Vb = 4.25 × 10⁻⁴
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of liquid B = 600(4.25 × 10⁻⁴)
Mass of liquid B = 271.2 gram