Answer:
b
Explanation:
he keep the thermoter in the water longer
Answer:
0.002925 m
Explanation:
Lt = LO(1 +α Δt ) here Lt is total length Lo is original length α is coefficient of linear expansion and Δt is change in temperature
<h2>for aluminium</h2>
α=25×10^-6
Lt = 5(1+25×10^-6×(70-20))
Lt = 5 (1+25×10^-6×50)
Lt = 5 ( 1+0.00125)
Lt = 5×1.00125
Lt =5.00625 m
<h2>for nickel </h2>
α=13.3×10^-6
Lt =5(1+13.3×10^-6×50)
Lt = 5(1+0.000665)
Lt =5.003325 m
hence difference in length =5.00625-5.003325
= 0.002925 m
Answer:
a) t = 1.8 x 10² s
b) t = 54 s
c) t = 49 s
Explanation:
a) The equation for the position of an object moving in a straight line at constan speed is:
x = x0 + v * t
where
x = position at time t
x0 = initial position
v = velocity
t = time
In this case, the origin of our reference system is at the begining of the sidewalk.
a) To calculate the time the passenger travels on the sidewalk without wlaking, we can use the equation for the position, using as speed the speed of the sidewalk:
x = x0 + v * t
95 m = 0m + 0. 53 m/s * t
t = 95 m/ 0.53 m/s
t = 1.8 x 10² s
b) Now, the speed of the passenger will be her walking speed plus the speed of th sidewalk (0.53 m/s + 1.24 m/s = 1.77 m/s)
t = 95 m/ 1.77 m/s = 54 s
c) In this case, the passenger is located 95 m from the begining of the sidewalk, then, x0 = 95 m and the final position will be x = 0. She walks in an opposite direction to the movement of the sidewalk, towards the origin of the system of reference ( the begining of the sidewalk). Then, her speed will be negative ( v = 0.53 m/s - 2*(1.24 m/s) = -1.95 m/s. Then:
0 m = 95 m -1.95 m/s * t
t = -95 m / -1.95 m/s = 49 s
Answer:
m = 1.82E+23 kg
Explanation:
G = universal gravitational constant = 6.67E-11 N·m²/kg²
r = radius of orbit = 72,600 km = 7.26E+07 m
C = circumference of orbit = 2πr = 4.56E+08 m
P = period of orbit = 12.9 d = 1,114,560 s
v = orbital velocity of satellite Jim = C/P = 409 m/s
m = mass of Xandar = to be determined
v = √(Gm/r)
v² = [√(Gm/r)]²
v² = Gm/r
rv² = Gm
rv²/G = m
m = rv²/G
mG = universal gravitational constant = 6.67E-11 N·m²/kg²
r = radius of orbit = 72,600 km = 7.26E+07 m
C = circumference of orbit = 2πr = 4.56E+08 m
P = period of orbit = 12.9 d = 1,114,560 s
v = orbital velocity of satellite Jim = C/P = 409 m/s
m = mass of Xandar = to be determined
v = √(Gm/r)
v² = [√(Gm/r)]²
v² = Gm/r
rv² = Gm
rv²/G = m
m = rv²/G
m = 1.82E+23 kg
Answer:

Explanation:
The word 'nun' for thickness, I will interpret in international units, that is, mm.
We will begin by defining the intensity factor for the steel through the relationship between the safety factor and the fracture resistance of the panel.
The equation is,

We know that
is 33Mpa*m^{0.5} and our Safety factor is 2,

Now we will need to find the average width of both the crack and the panel, these values are found by multiplying the measured values given by 1/2
<em>For the crack;</em>

<em>For the panel</em>

To find now the goemetry factor we need to use this equation

That allow us to determine the allowable nominal stress,


\sigma_{allow} = 208.15Mpa
So to get the force we need only to apply the equation of Force, where



That is the maximum tensile load before a catastrophic failure.