A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.
Answer:
assume nitrogen is an ideal gas with cv=5R/2
assume argon is an ideal gas with cv=3R/2
n1=4moles
n2=2.5 moles
t1=75°C <em>in kelvin</em> t1=75+273
t1=348K
T2=130°C <em>in kelvin</em> t2=130+273
t2=403K
u=пCVΔT
U(N₂)+U(Argon)=0
<em>putting values:</em>
=>4x(5R/2)x(Tfinal-348)=2.5x(3R/2)x(T final-403)
<em>by simplifying:</em>
Tfinal=363K
Answer:

Explanation:
The word 'nun' for thickness, I will interpret in international units, that is, mm.
We will begin by defining the intensity factor for the steel through the relationship between the safety factor and the fracture resistance of the panel.
The equation is,

We know that
is 33Mpa*m^{0.5} and our Safety factor is 2,

Now we will need to find the average width of both the crack and the panel, these values are found by multiplying the measured values given by 1/2
<em>For the crack;</em>

<em>For the panel</em>

To find now the goemetry factor we need to use this equation

That allow us to determine the allowable nominal stress,


\sigma_{allow} = 208.15Mpa
So to get the force we need only to apply the equation of Force, where



That is the maximum tensile load before a catastrophic failure.
Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L
Answer:
It models conduction because the painter represents a charged object and the paint represents electrons that are transferred through contact.
Explanation:
Conduction phenomenon of charging is the process of charging in which two bodies are made in contact with each other so that charges are transferred due to potential difference of two bodies.
here we know that when hands are shake then it will have paint on it. so here due to hand shake the hands are in contact with charge particles and due to contact the electrons are transferred to the hand.
Now here we need to assume that charge of paint must be opposite that of the charge on the hand because only due to opposite charge attraction the paint must be transferred to the hand
SO here correct answer will be
It models conduction because the painter represents a charged object and the paint represents electrons that are transferred through contact.