Answer:
Diameter of pipe = D = 64mm
cross sectional Area of pipe= A = pi * (D/2)^2 = pi * (32)^2 = 1024pi mm^2
Discharge Rate of water = v = 2.05 mm/s
Volume of Cylinder = V = pi * (D/2)^2 * h = pi * (38)^2 * 2300 = 3321200pi mm^3
(Area of pipe)*(Rate) = (Volume) / (Time)
Time = T = (Volume) / [(Area of pipe)*(Rate)]
= (3321200pi)/(1024pi * 2.05)
= 1582.126524s
Complete question is missing, so i have attached it.
Answer:
Percentile is 74th percentile
Step-by-step explanation:
All the lengths given are;
Bear Lengths 36.5 37.5 39.5 40.5 41.5 42.5 43.0 46.0 46.5 46.5 48.5 48.5 48.5 49.5 51.5 52.5 53.0 53.0 54.5 56.8 57.5 58.5 58.5 58.5 59.0 60.5 60.5 61.0 61.0 61.5 62.0 62.5 63.5 63.5 63.5 64.0 64.0 64.5 64.5 65.5 66.5 67.0 67.5 69.0 69.5 70.5 72.0 72.5 72.5 72.5 72.5 73.0 76.0 77.5
The number of lengths (inches) of bears given are 54 in number.
We are looking for the percentile corresponding to 65.5 in.
Looking at the lengths given, since they are already arranged from smallest to highest, let's locate the position of 65.5 in.
The position of 65.5 in is the 40th among 54 lengths given.
If the percentile is P, then;
P% x 54 = 40
P = (40 × 100)/54
P ≈ 74
Answer:
Equation shown
Step-by-step explanation:
Eq(1): x-3y=-12
X=-12+3y
=-4+y
Eq(2): x-3y=-6
X=-6+3y
=-2+y
Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)