Answer:
Velocity of Afrom B=21m/s
Acceleration of A from B=1.68m/s°2
Explanation:
Given
Radius r=150m
Velocity of a Va= 54km/hr
Va=54*1000/3600=15m/s
Velocity of b Vb=82km/hr
VB=81*1000/3600=22.5mls
The velocity of Car A as observed from B is VBA
VB= VA+VBA
Resolving the vector into X and Y components
For X component= 15cos60=7.5m/s
Y component=22 5sin60=19.48m/s
VBA= √(X^2+Y^2)
VBA= ✓(7.5^2+19.48^2)=21m/s
For acceleration of A observed from B
A=VA^2/r= 15^2/150=1.5m/s
Resolving into Xcomponent=1.5cos60=0.75m/s
Y component=3cos60=1.5
Acceleration BA=√(0.75^2+1.5^2)
1.68m/s
Answer:
The airliner travels 1.65 km along the runway before coming to a halt.
Explanation:
Given
Resistive forces = (2.90 × 10⁵) N = 290000 N
Mass of the airliner = (1.70 × 10⁵) kg = 170000 kg
Velocity of airliner = 75 m/s
Let the distance over moved by the airliner be equal to d
According to the work-energy theorem, the work done by the resistive forces in stopping the airliner is equal to the travelling kinetic energy of the airliner.
Work done by the resistive forces = (290000) × d = (290,000d) J
Kinetic energy of the airliner = (1/2)(170000)(75²) = 478,125,000 J
290000d = 478,125,000
d = (478,125,000/290,000)
d = 1648.7 m = 1.65 km
Hope this helps!!!
Please post in English so i or someone else can help you.
Answer:
The minimum speed of the box bottom of the incline so that it will reach the skier is 8.19 m/s.
Explanation:
It is given that,
Mass of the box, m = 2.2 kg
The box is inclined at an angle of 30 degrees
Vertical distance, d = 3.1 m
The coefficient of friction, 
Using the work energy theorem, the loss of kinetic energy is equal to the sum of gain in potential energy and the work done against friction.


W is the work done by the friction.







v = 8.19 m/s
So, the speed of the box is 8.19 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
Yes we can find the initial velocity of car without finding acceleration.
u = 10 m/s.
Explanation:
Given that
s=20 m
Car takes 4 s to come in rest.
We know that when acceleration is constant then we can apply motion equation
----------1
------2
From equation 1 and 2

So we can say that

Given that the velocity of car at final condition will be zero (v=0)


From the above equation we can find the initial velocity of car without finding the acceleration

u = 10 m/s