Inequality:
5x - 3 ≤ 28
Answer:
5x - 3 <span>≤ 28
5x </span><span>≤ 31
x </span><span>≤ 31/5 or 6.2 ($6.20)</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
Suppose pieces of chocolate pie served at a restaurant average 350 calories with a standard deviation of 20 calories. Calories have a Normal distribution due to inexact cutting of the pies. Which graph represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories.
Answer: The z score is used to determine how many standard deviations that the raw score is above or below the mean. If the z score is positive then the raw score is above the mean and for a negative z score means the raw score is below the mean. The z score is given as:

Given that: μ = 350 calories, σ = 20 calories, x > 375

From the graph, The shaded area represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories
From the normal distribution table, P(x > 375) = P(z > 1.25) = 1 - P(z < 1.25)
= 1 - 0.8944 = 0.1056 = 10.56%
To solve this problem you must follow the proccedure shown below:
1. Amount of lemonade in pints:
1 <span>quart of water=2 pints
1 pint of lemon
(9 ounces of honey)(0.0625 pints/1 ounce)=0.56 pints
Total in pints=2 pints+1 pint+0.56 pints
Total in pints=3.56 pints
2. </span>Amount of lemonade in<span> cups:
Total in cups=(3.56 pints)(2 cups/1 pint)
Total in cups=7.12 cups
3. </span>Amount of lemonade in<span> ounces:
Total in ounces=(7.12 cups)(8 ounces/1 cup)
Total in ounces=56.96 ounces</span>