Answer:
-40 kJ
80 kJ
Explanation:
Work is equal to the area under the pressure vs volume graph.
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
2.27) Pressure and volume are linearly related. When we graph P vs V, the area under the line is a trapezoid. So the work is:
W = ½ (P₁ + P₂) (V₂ − V₁)
W = ½ (100 kPa + 300 kPa) (0.1 m³ − 0.3 m³)
W = -40 kJ
2.29) Pressure and volume are inversely proportional:
pV = k
The initial pressure and volume are 500 kPa and 0.1 m³. So the constant is:
(500) (0.1) = k
k = 50
The final pressure is 100 kPa. So the final volume is:
(100) V = 50
V = 0.5
The work is therefore:
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
W = ∫₀₁⁰⁵ (50/V) dV
W = 50 ln(V) |₀₁⁰⁵
W = 50 (ln 0.5 − ln 0.1)
W ≈ 80 kJ
The neutral table tennis ball will become
polarized, with positive charges toward the glass rod. The
correct answer between all the choices given is the last choice or letter D. I
am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help
you, and if you would like, feel free to ask another question.
(a) According to Newton’s third law, for every action
there is an equal yet opposite reaction. In this case, the cannonball is
affected by 8.0x10^3 newtons in one direction. Now the cannon must also be
affected by the same amount of net force on the opposite direction.
- 8.0x10^3 Newtons (the negative symbol only shows that it
is opposite direction)
(b) We solve this using the formula:
F = m a
8.0x10^3 N = (1.0 kg) a
a = 8,000 m/s^2
Explanation:
It is given that,
Diameter of the semicircle, d = 45 m
Radius of the semicircle, r = 22.5 m
Speed of greyhound, v = 15 m/s
The greyhound is moving under the action of centripetal acceleration. Its formula is given by :



We know that, 


Hence, this is the required solution.