Answer:
t=37 mins -> 2220sec
We want "T" which is the pendulum time constant
Using this equation
.5A=Ae^(-t/T)
The .5A is half the amplitude
Take ln of both sides to get ride of Ae
=ln(.5)=-2220/T
Now rearrange to = T
T=-2220/ln(.5) = 3202.78sec / 60 secs = 53.38 mins -> first part of the answer.
The second part is really easy. It took 37 mins to decay half way. meaning to decay another half of 50% which equals 25% it will take an additional 37 mins!
The value of the swimmer's power output is calculated by dividing the work done by the time it took for the work to be completed. From the given in this item,
P = 3560 J/ 55 s = 64.73 W
Rounding off to two significant figures will give us 65 W.
m = mass = 5 kg
= initial velocity = 100 m/s
= final velocity = ?
I = impulse = 30 Ns
Using the impulse-change in momentum equation
I = m(
-
)
30 = 5 (
- 100)
= 106 m/s
Answer:
The correct answer is option B. coal
Explanation:
Coal is made of remains of organic material including trees and other vegetation which got trapped beneath the earth’s surface or at the bottom of the swamps. After burial below the ground the organic material was acted upon by the high temperature and pressure in the absence of air to form peat. Peat after further processing for a longer period of time converted into coal
<h2>
Answer: B. Gravitational potential energy </h2>
Explanation:
<em>The gravitational potential energy is the energy that a body or object possesses, due to its position in a gravitational field.
</em>
That is why this energy depends on the relative height of an object with respect to some point of reference and associated with the gravitational force.
In the case of the <u>Earth</u>, in which <u>the gravitational field is considered constant</u>, the value of the gravitational potential energy
will be:
Where
is the mass of the object,
the acceleration due gravity and
the height of the object.
As we can see, the value of
is directly proportional to the height.