Oxidation number of an atom is the charge that atom would have if the compound is composed of ions. In neutral substances that contains atoms of one element the oxidation number of an atom is zero. Thus atoms in O2, Ni2, and aluminium all have oxidation number of zero.
In this case, Ni2, the oxidation number of Ni atom is zero,
for NiO4-, assuming oxidation number of Ni is x
(x ×1) + (-2 × 4) = -1
x = + 7
Therefore, the oxidation number goes from 0 to +7
Answer:
.176 M
Explanation:
set the number of moles of the base equal to the number of moles of acid.
(1.008 mol/L)(26.23 x 10^-3 L)=(150.2x10^-3 L)(x)
x = .176030892 mol/L
Answer:
Resonance Structures for SCN-:[S-C N]-
Resonance StructureEnergy (kJ/mol)[S-C N]--23.00[S=C=N]
N=3.5 mol
c=3.5 mol/L
n=cv
v=n/c
v=3.5/3.5=1.0 L
A) 1.0 liter of solution
Answer:
The correct option is;
X, W, Y, Z
Explanation:
The parameters given are;
Spring (S), Spring Constant (N/m)
W, 24
X, 35
Y, 22
Z, 15
The equation for elastic potential energy,
, is 
The above equation can also be written as 
Where:
k = The spring constant in (N/m)
x = The spring extension
Therefore, since the elastic potential energy,
, of the spring is directly proportional to the spring constant, k, we have the springs with higher spring constant will have higher elastic potential energy,
, therefore the correct order is as follows;
X > W > Y > Z