Answer:
In order for it to benefit his father to buy the pass Seth have to attend the movies for 11 times.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of movie pass = $40
Cost per matinees with pass = $1.00
Cost per matinees without pass = $3.50
To Find:
Number of times must Seth attend in order for it to benefit his father to buy the pass = ?
Solution:
Let x be the number of times he wants to visit
To profit his father
The number of visits without pass = the number of visits with passin the cost of $3.50
Then, without pass if he visits for x times then the cost will be = 3.50x
Also with pass, the number of times he can visit the pass = 
then



x = 11.42
x = 11 (approx)
Answer:
$190.80 gratuity tip.
Step-by-step explanation:
Adding up the initial cost and tax, it adds up to $1,272. Subtracting 85% from the total is $190.80.
Answer:
cosA = 7/8
Step-by-step explanation:
cos∅ = adjacent over hypotenuse
cosA = 14/16
cosA = 7/8
Answer:
-43
Step-by-step explanation:
-2x2 + 2x - 3?
Let x = 5
-2 (5)^2 +2(5) -3
-2 (25) +10 -3
-50 +10 -3
-43
Answer:
Part A: The variables are the amount charged per hour dog walking and the amount charged per hour babysitting.
Part B: y=8d+12b
Step-by-step explanation: