Given:
Annual salary average: $22,040
Annual Social security benefit: 42% of salary average
Monthly bill: $1,375
$22,040 x 42% = $9,256.80 per annum
$9,256.80 / 12 mos = $771.40 per month
$1,375 – 771.40 = $603.60
Since, Christina only receives $771.40 per month from her Social Security benefit, she has to take $603.60 from her savings each month to help pay her monthly bill of $1,375.
<span>
</span>
The integer 8 represents a gain of 8 yards.
Answer:
Step-by-step explanation:
Let the money earned during fundraising activities =x
Since the World Issues club has decided to donate 60% of all their fundraising activities this year to Stephen Lewis Foundation.
The amount of money the foundation will receive
=60% of x
= 0.6x
In the bake sale, the club raised $72.
Therefore, the amount the foundation will receive =0.6*72=$43.20
At the end of the year, the World Issues Club mailed a cheque to the foundation for $850.
Therefore:
0.6x=850
x=850/0.6
x=$1416.67
The total amount of money the club raised is $1416.67.