Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
Answer:
12a^9b^7
Step-by-step explanation:
Multiplying variables of the same base, will require you to add the exponents.
4a^3b^2 * 3a^6b^5
4*3 = 12
a^3 * a^6 = a^9
b^2 * b^5 = b^7
12a^9b^7
Answer:
q1=11
q3= 33
Step-by-step explanation:
The data set has 44 number of students. The first quartile is 25 % of the numbers in the data set . So
25 % of 44 = 25/100 * 44= 0.25 *44 = 11
So the first quartile lies at 11.
Similarly the third quartile lies at the 75 % of the numbers of the data set . So
75 % of 44 = 75/100 * 44= 0.75 *44 = 33
So the third quartile lies at 33.
Answer:
<h2> 105 tickets</h2>
Step-by-step explanation:
To solve this problem we need to model an equation to represent the situation first.
the goal is to archive $7500 in the even, bearing in mind that there is a cost of $375 fee for rent, we need to put this amount into consideration
let the number of tickets be x
so
75x-375>=7500--------1
Equation 1 above is a good model for the equation
we can now solve for x to determine the number of tickets to be sold to archive the aim
75x-375>=7500--------1
75x>=7500+375
75x>=7875
divide both sides by 75 we have
x>=7875/75
x>=105 tickets
so they must sell a total of 105 tickets and above to meet the target of $7500 with the rent inclusive