Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
Answer:
The answer is

Explanation:
The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula

From the question
actual mass = 6.25 g
error = 6.25 - 6 = 0.25
So we have

We have the final answer as
<h3>4 %</h3>
Hope this helps you
A.) The conversion factor is 1 amu =

To know how many amu in

grams of neutrons:

=1.00811 amu
b.) The mass in grams of one lithium ion which has an atomic weight of 6.94 amu.

=

c.) How many amu in 6.492x10^-23g potassium?

= 39.0957 amu
<span>Answer Choices:
A) Ca
B) O
C) Cl
D) s</span>
<span>the formula is Li2X, so the charge on the X anion must be 2-
the ion is X2- elements in group 6A form monatomic ions with a 2- charge. In your list that is O or Po
If the element can accomodate 12 electrons then it can have an expanded octet. Only elements in period 3 and higher can have expanded octets.
So you are looking for a group 6A element in period 3 or higher.
cA would not intereact with LI BECAUSE ITS A METAL The only element that fits the bill is D) S</span>
Answer:
180.56 Kilo joules of energy is removed in the form of heat when 1.00 kg of freon-11 is evaporated.
Explanation:
Molar mass of freon-11 = 137.35 g/mol
Enthalpy of vaporization of freon-11= 
Mass of freon-11 evaporated = 1.00 kg = 1000 g
Moles of freon-11 evaporated = 
Energy in the form of heat removed when 1.00 kg of freon-11 gets evaporated:

