About 2,500 grams Ans balkfdoaks;
Explanation:
Carbon black sphere
Nitrogen blue sphere
Chlorine green sphere
Hydrogen white sphere
Reactants:
three molecules that contain one black sphere and four white spheres
3CH₄
three molecules that contain two blue spheres and four green spheres:
3N₂Cl₄
Products:
three molecules that contain one black sphere and four green spheres:
3CCl₄
three molecules that contain two blue spheres:
3N₂
six molecules that contain two white spheres
6H₂
The reaction proper:
3CH₄ + 3N₂Cl₄ → 3CCl₄ + 3N₂ + 6H₂
Learn more:
Chemical reactions brainly.com/question/4216541
#learnwithBrainly
Answer:
The coefficient of O2 is 11
Explanation:
Step 1:
The equation for the reaction:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
Step 2:
Balancing the equation. The equation can be balance as follow:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 2 atoms of Fe on the right side and 1 atom on the left. It can be balance by putting 2 in front of FeS2 as shown below:
2FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 4 atoms of S on the left side and 1 atom on the right side. It can be balance by putting 4 in front of SO2 as shown below:
2FeS2 + O2 → 4SO2 + Fe2O3
Now, there are a total of 11 atoms of O on the right side and 2 atoms on the left side. It can be balance by putting 11/2 in front of O2 as shown below:
2FeS2 + 11/2O2 → 4SO2 + Fe2O3
Multiply through by 2 to clear the fraction as shown below:
4FeS2 + 11O2 → 8SO2 + 2Fe2O3
Now the equation is balanced.
The coefficient of O2 is 11
Answer:
Explanation:
The relation between new scale and absolute temperature scale is given as follows
Aw = 2 K
for K = 273.15 ( freezing point of water at absolute scale )
Aw = 2 x 273.15 = 546.3 K
So each division of new scale is half the each division of absolute scale
each division of new scale is small .
The value of R = 8.314 J per mole per K
Here per K is equivalent to 2Aw
So the vale of R in new scale = 8.314/2 J per mole per Aw
= 4.157 J per mole per Aw
k = R / N
= 4.157 / 6.02 x 10²³
= .69 x 10⁻²³
= 6.9 x 10⁻²⁴ J per molecule per Aw .