Given:
On the first day, she drove 650 miles in 10 hours.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.
To find:
Difference between average speed of second day and first day.
Solution:
We know that,

On the first day, she drove 650 miles in 10 hours. So, the average speed is


So, the average speed on first day is 65 miles per hour.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.


So, the average speed on second day is 67.5 miles per hour.
Difference between average speed is

Therefore, the average speed on the second day is 2.5 miles per hour is faster than first day.
Answer:
76 *5 = 380 $
184 - 76 = 108
108 * 4 = 432
432 + 380 = 812
Step-by-step explanation:
Answer:
Whats the question
Step-by-step explanation:
Answer:
speed of Jada = 6km per hour which is not equal to
speed of Andre = 8km per hour
They did not run at same speed
Step-by-step explanation:
formula of speed = distance covered/ time taken
For Andre
Distance = 2 KM
time = 15 mins
60 mins = 1 hour
15 mins = 1/60 * 15 hour = 0.25 hours
thus,
speed = 2km/0.25 hour = 8 km per hour
Similarly for Jada
Distance = 3 KM
time = 20 mins
60 mins = 1 hour
20 mins = 1/60 * 20 hour = 1/3 hours
thus,
speed = 2km/(1/3)hour = 6 km per hour
Now we have
speed of Jada = 6km per hour which is not equal to
speed of Andre = 8km per hour