Answer:
Step-by-step explanation:
1.0825×(34.99+3) = $41.124175, and the government always rounds up.
$41.13
Answer:
Total number of dogs is 5.
Step-by-step explanation:
Cups of food each dog gets=
Here,each dog eats two-third cups of dog food.
Amount of dog food used=
A total of three and one-third cups of food is used up.
Let the number of dogs be x.
To find the number of dogs,divide total dog food used by the amount of dog food eaten by each dog.
Hence, x =
x =
x =5
Answer:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 1600
sample mean
= 20000
standard deviation = 5000
The objective is to choose from the given option about what most closely resembles the relevant box model.
The correct answer is:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
However, if draws are made without replacement, the best estimate of the average amount for the bride will be $20,000
Similarly, the standard error for the sample mean = 


the standard error for the sample mean = 125
Answer: this is not a question
Step-by-step explanation:
(13-0.25x4)(12+4x4)=2,464
(13-0.25x5)(12+4x5)=3,845
(13-0.25x6)(12+4x6)=2,845
so your answer is 3,845 because if Hirome sells them for $11.75 he makes $3845 if Hirome sold them for $11.50 he makes $2845.80 and if he sold them for $12.00 he would make $2464.00