Answer : The 'q' for this reaction is, 328 J
Explanation :
First we have to calculate the moles of
and
.


From this we conclude that, the moles of
are less than moles of
. So, the limiting reactant is, NaOH.
Now we have to calculate the 'q' for this reaction.
The balanced chemical reaction will be,

The expression used for 'q' of this reaction is:

![q=n[(\Delta H_f^o\text{ of }CO_3^{2-})+(\Delta H_f^o\text{ of }H_2O)]-n[(\Delta H_f^o\text{ of }HCO_3^-)+(\Delta H_f^o\text{ of }OH^-)]](https://tex.z-dn.net/?f=q%3Dn%5B%28%5CDelta%20H_f%5Eo%5Ctext%7B%20of%20%7DCO_3%5E%7B2-%7D%29%2B%28%5CDelta%20H_f%5Eo%5Ctext%7B%20of%20%7DH_2O%29%5D-n%5B%28%5CDelta%20H_f%5Eo%5Ctext%7B%20of%20%7DHCO_3%5E-%29%2B%28%5CDelta%20H_f%5Eo%5Ctext%7B%20of%20%7DOH%5E-%29%5D)
where,
n = number of moles of limiting reactant = 0.008 mole
At room temperature,
= -677 kJ/mole
= -286 kJ/mole
= -692 kJ/mole
= -230 kJ/mole
Now put all the given values in the above expression, we get:
![q=0.008mole[(-677kJ/mole)+(-286kJ/mole)]-0.008mole[(-692kJ/mole)+(-230kJ/mole)]](https://tex.z-dn.net/?f=q%3D0.008mole%5B%28-677kJ%2Fmole%29%2B%28-286kJ%2Fmole%29%5D-0.008mole%5B%28-692kJ%2Fmole%29%2B%28-230kJ%2Fmole%29%5D)
(conversion used : 1 kJ = 1000 J)
Therefore, the 'q' for this reaction is, 328 J