Answer:
333.7 g.
Explanation:
- The depression in freezing point of water (ΔTf) due to adding a solute to it is given by: <em>ΔTf = Kf.m.</em>
Where, ΔTf is the depression in water freezing point (ΔTf = 20.0°C).
Kf is the molal freezing point depression constant of the solvent (Kf = 1.86 °C/m).
m is the molality of the solution.
<em>∴ m = ΔTf/Kf</em> = (20.0°C)/(1.86 °C/m) = <em>10.75 m.</em>
molaity (m) is the no. of moles of solute per kg of the solvent.
∵ m = (no. of moles of antifreeze C₂H₄(OH)₂)/(mass of water (kg))
∴ no. of moles of antifreeze C₂H₄(OH)₂ = (m)(mass of water (kg)) = (10.75 m)(0.5 kg) = 5.376 mol.
∵ no. of moles = mass/molar mass.
<em>∴ mass of antifreeze C₂H₄(OH)₂ = no. of moles x molar mass </em>= (5.376 mol)(62.07 g/mol) =<em> 333.7 g.</em>
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Missing question:
<span>A. [PdZn(H2O)2(CO)2]Br4.
B. [Zn(H2O)2(CO)2]2[PdBr4].
C. [Pd(H2O)2][Zn(CO)2]Br4.
D. [Pd(H2O)2]2[Zn(CO)2]3Br4.
E. [Zn(H2O)2(CO)2][PdBr4].
</span>Answer is: E. [Zn(H2O)2(CO)2][PdBr4]..
In this complex diaqua means two waters (H₂O), <span>dicarbonyl means two carbonyl groups (CO), zinc(Zn) and palladium (Pd) are central atoms or metals, bromine has negative charge -1. Bromine, water and carbonyl are ligands.</span>
Answer:
As water on the surface of lakes, oceans, and rivers warms up, it travels into the sky as very tiny droplets, or vapor. When the water vapor gets colder, it turns back to liquid to help form clouds.
When the liquid gets so heavy it can’t stay in the atmosphere anymore, it falls, or “precipitates,” as rain, snow, sleet, hail, or, my favorite, graupel. Once the precipitation reaches the ground or lands in lakes, oceans, and rivers, the cycle continues.
Explanation:
The answer is (3) An electron in the third shell has more energy than an electron in the second shell. The energy of electron will increase when number of shell increase.