8.54 / 8.75 =0.975
1 - 0.975 = 0.025
0.025 x 100% ( and nearest thenth)
=2.5%
Complete Question
The complete qustion is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct option is B
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The sample size is 
The mean is 
The standard deviation is 
Generally the standard error of this measurement is mathematically represented as
substituting values
ppb
Now the probability that the mean lead level from the sample of 49 measurements T is less than 15 ppb represented as P(X < 15 )
Next is to find the z value


Now checking the z-table for the z-score of -1 we have

Yes. the two events, e.g. LIKED and DISLIKED cannot both be TRUE at the same time
First ask yourselfhat needs to be dristributed.
That would be -1 (x-9)
To distribute you have to multiply the number out side of the parentheses (-1) by each term inside the parentheses( x and -9)
-1×x=-x
-1×-9=9
Now the expression is
-x+9+4x
To simplify you have to combine like terms (4x and-x)
4x-x=3x
Your answer is 9+3x or 3(3+x).