First, note that for angles LMP and NMP you have

If
is
more than
then

Now, since
you have

Therefore,

Answer: 
700*600=420,000
420,000/10=42,000
Diameter = 25
so radius = 12.5
Pi*12.5^2=625/4Pi
42,000/625/4 Pi =86.56169741
=86.6
she can fit 86 tins
Given that you did not include the diagram showing the circle, the tangent line and the points Q, R, and S, I am going to give you the explanation to answer the question.
1) The tangent lines to a circle form a 90° angle with the radius at the point of intersection.
2) Therefore, if the point of intersection of the tangent line and the circle is named R, and the points S and Q are one the center of the circle and the other is on the line RQ, then you know that the segment SR is a radius and the line RQ is the tangent, which means that they are perpendicular, i.e. the angle QRS is measures 90°.
In this case the answer is m angle QRS = 90°.
3) Otherwise the angle is different to 90° and you need to observe the figure to conclude whether it is greater than 90°, less than 90° or there is not enough information.
Answer:
a) 0.9644 or 96.44%
b) 0.5429 or 54.29%
Step-by-step explanation:
a) The probability that at least 1 defective card is in the sample P(A) = 1 - probability that no defective card is in the sample P(N)
P(A) = 1 - P(N) .....1
Given;
Total number of cards = 140
Number selected = 20
Total number of defective cards = 20
Total number of non defective cards = 140-20 = 120
P(N) = Number of possible selections of 20 non defective cards ÷ Number of possible selections of 20 cards from all the cards.
P(N) = 120C20/140C20 = 0.0356
From equation 1
P(A) = 1 - 0.0356
P(A) = 0.9644 or 96.44%
b) Using the same method as a) above
P(A) = 1 - P(N) .....1
Given;
Total number of cards = 140
Number selected = 20
Total number of defective cards = 5
Total number of non defective cards = 140-5 = 135
P(N) = 135C20/140C20 = 0.457
From equation 1
P(A) = 1 - 0.4571
P(A) = 0.5429 or 54.29%
Answer:
500 lb
Step-by-step explanation:
You have to make a proportion:

77 lb is part of the whole weight ( which we don't know) so 77 will go on top
The problem tells us that 15.4% of the total weight is pecans so 15.4 will go over 100 (since % are out of 100)

Then you cross multiply giving you: 7700 = 15.4x
then you divide 15.4 to both sides to isolate x which will give you 500