answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
1 year ago
10

The price of apples went from $0.30 per lb to $0.90 per lb in three years. Find the rate of change of the price of apples.

Mathematics
2 answers:
Iteru [2.4K]1 year ago
8 0
<h2>Answer:</h2>

Hence, the rate of change of the price of apples is:

                             $ 0.20 per year.

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

Let P denote the price of apples.

It is given that the initial price of apples is: $ 0.30 per lb.

i.e. P(0)=$ 0.30 per lb.

Also, the price of the apples after three years is:  $ 0.90 per lb.

i.e.  P(3)=$ 0.90 per lb.

Hence, the rate of the change of the price of apples is calculated by:

Rate\ of\ change=\dfrac{P(3)-P(0)}{3-0}

Now on putting the value in the formula we obtain:

Rate\ of\ change=\dfrac{0.90-0.30}{3-0}\\\\\\Rate\ of\ change=\dfrac{0.60}{3}\\\\\\Rate\ of\ change=0.20

                          The rate of change is:

                             $ 0.20 per year.

Brut [27]1 year ago
3 0
90c-30c=60cent change

60cents/3years=20cents/year

It changed 20cents a year
You might be interested in
Sarah is planning to spend a week at her friend's summer house in Miami Beach. All meals will be provided by her friend's parent
Rus_ich [418]

Answer:

500$

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Ann's car can travel 228 miles on 6 gallons of gas. a. Write an equation to represent the distance, y, in miles Ann's car can tr
Murrr4er [49]

Answer:

288 gallons ÷ 6 miles = 48 miles per gallon  

48 miles per gallon • 7 miles = 366 miles  

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Write each fraction as a sum of unit fractions 7/10
seropon [69]

Answer:

3/10+4/10=7/10

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
A tooth-whitening gel is to be tested for effectiveness. A group of 85 adults have volunteered to participate in the study. Of t
Lina20 [59]

Answer:

(a) 3, 5 and 6

Step-by-step explanation:

In the experiment, 43 are to be given a gel that contains the tooth-whitening chemicals while the remaining 42 are to be given a placebo. Therefore, a placebo is used.

The 43 that will receive the gel are to be selected randomly.

After the experiment, the whiteness of the two groups will be compared to see the effect of the gel.

Therefore for the experiment to be completely random,  3, 5, and 6 apply.

(b)

For the experiment to be double-blind, the researchers who will evaluate the whiteness and interact with the subjects, and the subjects would not know which subjects received either the whitening gel or the placebo.

5 0
2 years ago
Justifying an Argument Alissa is analyzing an exponential growth function that has been reflected across the y-axis. She states
Irina18 [472]

The correct answer is C. on edg

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The Ortiz family will travel round-trip from Indianapolis to Denver this summer. The driving distance between the two cities is
    7·1 answer
  • Anna is at the movie theater and has $35 to spend. She spends $9.50 on a ticket and wants to buy some snacks. Each snack costs $
    12·2 answers
  • Jeremy rides a Ferris wheel. The graph shows h, Jeremy’s height above the ground at any time during the ride. Which inequality r
    13·2 answers
  • Derrick needs to figure out how he’s doing on his test scores so far this year. You can help by calculating the mean and the med
    15·2 answers
  • Five friends have access to a chat room. Is it possible to determine who is chattingif the following information is known? Eithe
    11·2 answers
  • Bill removed the ten of spades and the king of hearts from a deck of standard playing cards and threw them in the trash. There w
    10·1 answer
  • Carl wants to find the product 30×56 . Which of the following best explains how he can find the product mentally?A.He knows that
    6·1 answer
  • Which equation could be used to find the length of the hypotenuse?
    9·2 answers
  • on monday, it took 3 builders 5 1/2 hours to build a wall. an identical wall needs to be built on tuesday and 5 builders are ava
    12·2 answers
  • 12 pots cost $27 . what is the cost of 8 pots?​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!