Answer:
a) v₃ = 19.54 km, b) 70.2º north-west
Explanation:
This is a vector exercise, the best way to solve it is finding the components of each vector and doing the addition
vector 1 moves 26 km northeast
let's use trigonometry to find its components
cos 45 = x₁ / V₁
sin 45 = y₁ / V₁
x₁ = v₁ cos 45
y₁ = v₁ sin 45
x₁ = 26 cos 45
y₁ = 26 sin 45
x₁ = 18.38 km
y₁ = 18.38 km
Vector 2 moves 45 km north
y₂ = 45 km
Unknown 3 vector
x3 =?
y3 =?
Vector Resulting 70 km north of the starting point
R_y = 70 km
we make the sum on each axis
X axis
Rₓ = x₁ + x₃
x₃ = Rₓ -x₁
x₃ = 0 - 18.38
x₃ = -18.38 km
Y Axis
R_y = y₁ + y₂ + y₃
y₃ = R_y - y₁ -y₂
y₃ = 70 -18.38 - 45
y₃ = 6.62 km
the vector of the third leg of the journey is
v₃ = (-18.38 i ^ +6.62 j^ ) km
let's use the Pythagorean theorem to find the length
v₃ = √ (18.38² + 6.62²)
v₃ = 19.54 km
to find the angle let's use trigonometry
tan θ = y₃ / x₃
θ = tan⁻¹ (y₃ / x₃)
θ = tan⁻¹ (6.62 / (- 18.38))
θ = -19.8º
with respect to the x axis, if we measure this angle from the positive side of the x axis it is
θ’= 180 -19.8
θ’= 160.19º
I mean the address is
θ’’ = 90-19.8
θ = 70.2º
70.2º north-west
Answer:
Where is the text?
Explanation:
If you refer to the short sentence you wrote as text, I believe the answer is probably the word "crashes" because it shows how the momentum was transferred.
<h2>The hiker will go up to 850 m on the hill</h2>
Explanation:
The total energy gained by the hiker = 140 x 4186 J
This energy is consumed in the potential energy acquired , while climbing up the hill.
The potential energy P.E = mass of hiker x acceleration due to gravity x height
Thus
140 x 4186 = 69 x 10 x h
or h =
= 850 m
If the 20% of the total energy is used
the height h₀ =
= 170 m
4. Table 2.4 shows how the displacement of a runner changed
during a sprint race. Draw a displacement–time graph to show
this data, and use it to deduce the runner’s speed in the middle
of the race.
Table 2.4 Data for a sprinter during a race
Displacement
(m)
0 4 10 20 50 80 105
Time (s) 1 2 3 6 9 12
Answer:The atoms in a solid .
remain in fixed position
The arrangement of atoms in a solid causes it to have a definite .
shape and value
Solids in which the atoms have no particular order or pattern are called solid
noncrystalline
Explanation: