Answer:
The correct answer is D) 16.4.
The mass of sodium bromide in solution is 16.4 g
Further Explanation:
Molarity may be defined as the concentration of a solution in moles per liter. It is calculated by dividing the number of moles of a solution, n by its volume in liters, V. That is; Molarity = n/V
Therefore; when given the molarity of a solution and the volume of the solution then we can get the number of moles, by multiplying the molarity by volume; n = MV.
Additionally, the number of moles of a compound or an element can also be calculated by dividing the mass of the compound by its relative molecular mass.
In this question, we are given;
Molarity of a bromide ion = 0.245 M
But the dissociation of sodium bromide is;
NaBr(aq) → Na+(aq) + Br-(aq)
Therefore, the molarity of NaBr is 0.245 M since the mole ratio of NaBr : Br- is 1: 1.
Hence; Number of moles of NaBr = Molarity × volume
= 0.245 M × 0.650 L
= 0.15925 moles
But; number of moles = mass/ molecular mass
Molecular mass of NaBr is 102.894 g/mol
Therefore;
Mass of NaBr = Number of moles × molecular mass
= 0.15925 × 102.894 g/mol
= 16.385 g
≈ 16.4 g
Thus, the mass of sodium bromide in solution is 16.4 g
<h3>
Learn more about</h3>
- Learn more about Molarity; https://brainly.in/question/1159016
<h3>
Answer details</h3>
Grade: Middle School
Subject: Chemistry
Chapter: Mole and stoichiometry equations
Keywords: Molarity, moles, sodium bromide, molecular mass and volume.