Answer: Blast would debit the product warranty expense with $3,250
Explanation: The cost of repair under warranty is 10% of salea price. The sales price per unit is $50 of which 650 CDs were sold.
Therefore the product warranty expense will be (10% * ($50 * 650 CDs)) = $3,250.
All that information gives you three points to make the graph.
Point 1:
At the price of $10, the offer is 2*1,000 shoes => (10, 2,000)
At the price of $25, the offer is 10*1,200 shoes => (25, 12,000)
At the price of $40, the offer is 10*1400 + 4*500 => (40, 16,000)
Then you have three points. You can check that their are not aligned because when you increase the price $15 from 10 to 25 the offer increases in 10,000 shoes; but when you increase the price $15 from 25 to 40, the offer increases 4,000.
To draw the grpah:
- use a perpendicular coordinate system with the price in the horizontal axis and the offer in the vertical axis,
- lable the horizontal axis with the prices from 10 to 50 and the vertical axis with the offers from 1,000 to 18,000.
- draw the three calculated points (10; 2,000) , (25; 12,000) and (40; 16,000)
- draw a curved line that passes through the three points.
Ther you have the graph.
Scarce resources encourage me to spend time thinking about how I use the limited amount of money and materials that have so that I may use them in a matter that best guarantees that I will get the most satisfaction out of it. Since resources also include time, they also define how much I time I spend doing which activities, and steer me to put in a certain degree of work.
Since there is a limited supply of resources, the great wheel that facilitates the cycle that these such resources use, known as money, must also be limited. How I manage my finances (money and resources). Knowing this, I am encouraged to invest such resources into more efficient outlets to attain the most powerful results out of my few resources.
Answer:
d. $80
Explanation:
The computation of the other current assets is shown below:
= Total assets - Net Property, Plant, & Equipment - cash - Accounts Receivable - inventory - Other Current Assets
= $1,870 - $1,080 - $90 - $210 - $410 - Other Current Assets
= $80 - Other Current Assets
So, the other current assets would be $80
And, we know that
Total assets = Total liabilities + total stockholder equity
So,
Total assets = $1,870
Answer:
It will take 2 years and 344 days to cover for the initial investment.
Explanation:
Giving the following information:
Initial investment= $7,000
Cash flow year 1 trough 3= $3,600
<u>The payback period is the time required to cover for the initial investment:</u>
Year 1= 3,600 - 7,000= -3,400
Year 2= 3,600 - 3,400= 200
<u>To be more accurate:</u>
(3,400/3,600)*365= 344
It will take 2 years and 344 days to cover for the initial investment.