Alright, so he has an <em>annual </em>salary of 47,000 dollars. Which means that he is paid 47,000 dollars in 12 months. You'll first have to calculate the pay Vijay receives <em>each month</em>, which is

, or about $3,916.67 (I'll round up to 3917 for simplicity).
Now, he gets paid twice a month. So each paycheck is half of $3917. 3917 x (1/2) = $1958.50.
So each paycheck should be $1958.50 (this is a rounded figure).
(1,1) because x + 2y <4
=1 + 2(1)
= 3 which is less than 4
2 = $1.45
1 = $0.725
anything to ask please pm me
We have been given that red, green, and white jellybeans are combined in a ratio of 5:4:3 respectively. We are asked to find out the ratio of green jelly beans to the total number of jelly beans.
In order to find out the ratio of green jelly beans to the total number of jelly beans we have to find out the total number of jelly beans.

Now we can find out out our desirable ratio by substituting our finding in the ratio.

Therefore, ratio of green jelly beans with respect to all jelly beans is 1:3.
Given:
Amount in the bank account = $1850
Monthly payment of can loan = $400.73
To find:
When would automatic payments make the value of the account zero?
Solution:
Craig stops making deposits to that account. So, amount $1850 in the bank account is used to make monthly payment of can loan.
On dividing the amount by monthly payment, we get

It means, the amount is sufficient for 4 payment but for the 5th payment the amount is not sufficient.
Therefore, the 5th automatic payments make the value of the account zero.