Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
Given:
m = 1160 kg
g = 9,81 m/s²
v = 2.5 m/s
Unknown:
k spring constant
x spring compression
1. equation to use is Newton's 2nd law and Hook's law:

2. equation to use, the energy of the spring must equal the energy of the satellite:

Combinig the two equations:
It would be a really bad idea to eat the snow because you obviously are trying to stay warm right? Well, the best thing to do is melt the snow. However, the process of melting the snow would have a few complications as well. But yes, the latter idea (drinking the snow) is a better idea (not the best).
Answer:
<h3>The answer is 4.29 m/s²</h3>
Explanation:
The acceleration of an object given it's velocity and time taken acting on it can be found by using the formula

From the question
velocity = 30 m/s
time = 7 s
We have

We have the final answer as
<h3>4.29 m/s²</h3>
Hope this helps you
Answer:

Explanation:
We know that speed is given by dividing distance by time or multiplying length and frequency. The speed of the father will be given by Lf where L is the length of the father’s leg ad f is the frequency.
We know that frequency of simple pendulum follows that 
Now, the speed of the father will be
while for the child the speed will be 
The ratio of the father’s speed to the child’s speed will be
