Answer:
Percentage of an aldrin in the sample is 44.41%.
Explanation:

Molarity of the silver nitrate solution = 0.03337 M
Volume of the silver nitrate = 23.28 mL = 0.02328 L
Moles of silver nitrate = n

n = 
According to reaction 1 mole of silver nitrate recats with 1 moles of chloride ions.
Then 0.0007768 moles of silver nitrate will react with:
chloride ions.
In one mole of aldrin there are 6 moles of chloride ions.
Then moles of aldrin containing 0.0007768 moles chloride ions are:

Moles of aldrin present in the sample = 0.0001295 mol
Mass of 0.0001295 moles of aldrin present in the sample :
0.0001295 mol × 364.92 g/mol =0.04726 g
Percentage of an aldrin in the sample:

Answer:
1.17 grams
Explanation:
Let's consider the balanced equation for the combustion of ethylene.
C₂H₄(g) + 3 O₂(g) → 2 CO₂(g) + 2 H₂O(l)
We can establish the following relations:
- 1411 kJ are released (-1411 kJ) when 1 mole of C₂H₄ burns.
- The molar mass of C₂H₄ is 28.05 g/mol.
The grams of C₂H₄ burned to give 59.0 kJ of heat (q = -59.0 kJ) is:

Binding energy is the energy needed to emit the electron from the shell. Using the formula below to compute for BE. Binding Energy BE = Energy of photon - Kinetic energy electron
where
Energy proton= 633 keV
KE electron = 606 keV
Binding energy BE = 27 keVThe binding energy of the k subshell is equal to 27 keV.
Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L