Answer:the answer is D) 5(30 - 5) + 40; 165 stars
Step-by-step explanation:because you multiply the number of levels between Level 30 and Level 5 by 5 stars per level. Add the number of stars needed in Level 5.
5(30 - 5) + 40
5(25) + 40
165 stars
Let x be the number of Standard Specials sold last Monday and y be the number of Deluxe specials sold last Monday.
The Standard special sells for $2, then x Standard Specials cost $2x.
The Deluxe special sells for $4.50, then y Deluxe specials cost $4.50y.
1. Last Monday, PB&P sold at least $200 worth of Standard and Deluxe peanut butter and pickle sandwich specials. This means that
2x+4.50y≥200.
2. When all related business expenses are included, the Standard special costs $0.50 to prepare, then x Standard Specials cost $0.50x.
When all related business expenses are included, the Deluxe special costs $1.25 to prepare, then y Deluxe specials cost $1.25y.
Expenses were no more than $100, then
0.50x+1.25y≤100.
3. At least 30 Standard special were sold, then x≥30.
4. Graph all these inequalities (see attached diagram). As you can see only point (60,70) doesn't belong to needed region.
Answer: all points except point (60,70)
Answer:
<u>CF = 7</u>
Step-by-step explanation:
Given: Δ ABC
Altitudes ⇒ AD = 12 , BE = 14 and CF = ?
The area of the triangle = 0.5 AD * BC ⇒ (1)
OR area = 0.5 BE * AC ⇒ (2)
OR area = 0.5 CF * AB ⇒ (3)
By equating (1) and (3)
∴ 0.5 CF * AB = 0.5 AD * BC
∴
⇒ (4)
By equating (1) and (2)
0.5 BE * AC = 0.5 AD * BC
∴
(5)
We should know that about the relation between the sides of the triangle:
The sum of two sides will be greater than the third side
So, AB < BC + AC ⇒ divide both sides by BC
∴ 
By substitution from (5) with AC/BC
∴ 
∴ 
∴
⇒ (6)
By substitution from (6) at (4)
∴ CF > 12 * 7/13
CF > 6.46
But CF is a positive integer
<u>∴ CF = 7</u>
Answer:
a) 
b) Wind capacity will pass 600 gigawatts during the year 2018
Step-by-step explanation:
The world wind energy generating capacity can be modeled by the following function

In which W(t) is the wind energy generating capacity in t years after 2014, W(0) is the capacity in 2014 and r is the growth rate, as a decimal.
371 gigawatts by the end of 2014 and has been increasing at a continuous rate of approximately 16.8%.
This means that

(a) Give a formula for W , in gigawatts, as a function of time, t , in years since the end of 2014 . W= gigawatts



(b) When is wind capacity predicted to pass 600 gigawatts? Wind capacity will pass 600 gigawatts during the year?
This is t years after the end of 2014, in which t found when W(t) = 600. So




We have that:

So we apply log to both sides of the equality





It will happen 3.1 years after the end of 2014, so during the year of 2018.
Answer:
The probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke is 0.854 ....
Step-by-step explanation:
Through the given statements we have to find the probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke.
Age 18-22 has 177 people. 48 of whom smoke.
People who does not smoke =(177-48) + (146-31) +(81-28)
People who does not smoke=129+115+53 = 297
People with age (18-22) who does not smoke = 129
P(18-22 or does not smoke) = (177+297-129)/(177+146+81)
P(18-22 or does not smoke) = 345/404
P(18-22 or does not smoke) = 0.854
Thus the probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke is 0.854 ....