By definition it is known that force equals mass by acceleration. In other words F = m * a. To find the acceleration, you must clear the formula mentioned. Therefore, for a force of 190.08N and a mass of 28 Kg, we have that the acceleration is a = F / m = (190.08) / (28) = 6.79 m / s ^ 2
Answer:A. infants who listen to Mozart are smarter than those that don't.
Explanation: Common Sense is a sound practical judgement of the scheme of things, it can be easily understood as one thinks about life situation.
All other options such as MOST OLDER PEOPLE LIVE SAD AND SOLITARY LIVES ARE CORRECT AS THEY ARE KNOWN TO BE MORE LIKELY TO FALL SICK EASILY.
EATING "COMFORT FOOD" MAKES YOU FEEL HAPPIER IS KNOWN TO BE TRUE AND "COMMONSENSE"
UNLEASHING ANGER CAN MAKE YOU MORE AGGRESSIVE IS A "COMMONSENSE".
only the first option which says infants who listen to Mozart are smarter than those that don't listen to Mozart is not a "commonsense" psychological myth.
Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Answer:
a)
b)
c)
d)
e)
Explanation:
Given that:
- initial speed of turntable,

- full speed of rotation,

- time taken to reach full speed from rest,

- final speed after the change,

- no. of revolutions made to reach the new final speed,

(a)
∵ 1 rev = 2π radians
∴ angular speed ω:

where N = angular speed in rpm.
putting the respective values from case 1 we've


(c)
using the equation of motion:

here α is the angular acceleration



(b)
using the equation of motion:





(d)
using equation of motion:



(e)
using the equation of motion:



Answer:
t ’=
, v_r = 1 m/s t ’= 547.19 s
Explanation:
This is a relative velocity exercise in a dimesion, since the river and the boat are going in the same direction.
By the time the boat goes up the river
v_b - v_r = d / t
By the time the boat goes down the river
v_b + v_r = d '/ t'
let's subtract the equations
2 v_r = d ’/ t’ - d / t
d ’/ t’ = 2v_r + d / t
In the exercise they tell us
d = 1.22 +1.45 = 2.67 km= 2.67 10³ m
d ’= 1.45 km= 1.45 1.³ m
at time t = 69.1 min (60 s / 1min) = 4146 s
the speed of river is v_r
t ’=
t ’=
In order to complete the calculation, we must assume a river speed
v_r = 1 m / s
let's calculate
t ’=
t ’= 547.19 s