Answer;
1.6 kg.
Solution;
The density is 1.36 g/ml;
The volume is 1.25 qt
However; 1 qt = 946.35 ml
Mass is given by; density × volume;
= 1.25 qts × 946.25 ml/qt × 1.36 g/ml =1609 g
but; 1 kg = 1000 g
Hence the mass = 1609/1000 = 1.609 Kg or 1.61 (sig figs)
Answer:
Aluminium
Explanation:
Ionization energy is the amount of energy needed to remove an electron from a gaseous atom to form a gaseous ion.
The difference between the third and fourth ionization energies is great. This indicates a group III element which is in the third period.
This element is Aluminium (Al)
Answer:
See explanation below
Explanation:
What we have to consider is the hybridation of the three carbon atoms we are asked in this question .
Hybridization # bonds Angle
sp³ 4 109.5º
sp² 3 + 1 pi bond 120º
sp 2 + 2 pi bonds 180º
Carbon atom (a) is bonded to two atoms: Carbon (b) and one Hydrogen. It has a triple bond to Carbon (b). Therefore its hybridization is sp with two pi bonds, and for sp hybridization we know the angle is 180 º.
The same hybridization sp happens to carbon (b) bonded to Carbon (c) and C(a) using one sp bond to Carbon (a) and 2 pi bonds; it is also bonded using the other sp to Carbon (c). The angle is therefore 180 between Carbons b and c.
Carbon C is bonded to 4 atoms, therefore, its hybridization is sp³ and the angles with these 4 atoms will be 109.5 º tehedral ( one bond to OH, one to C(b), and 2 to H ) .
Answer:
4.8 g/mL is the density of chloroform vapor at 1.00 atm and 298 K.