Answer:
To calculate the age of a piece of bone
Explanation:
Carbon 14 is an isotope of carbon that is unstable and decays into Nitrogen 14 by emitting an electron. The decay rate of radioactive material is normally expressed in terms of its "half-life" (the time required by half the radioactive nuclei of a sample to undergo radioactive decay). The nice thing about carbon 14 is that its "half-life" is about 5730 years, which gives a nice reference to measure the age of fossils that are some thousand years old.
Carbon 14 dating is used to determine the age of objects that have been living organisms long ago. They measure how much carbon 14 is left in the object after years of decaying without having exchange with the ambient via respiration, ingestion, absorption, etc. and therefore having renewed the normal amount of carbon 14 that is in the ambient.
A rock is not a living organism, so its age cannot be determined by carbon 14 dating.
Answer:

Explanation:
If
-
,
are temperatures of gasses and liquid in Kelvins,
and
are thicknesses of gas layer and steel slab in meters,
,
are convection coefficients gas and liquid in
,
is the contact resistance in
,
- and
are thermal conductivities of gas and steel in
,
then: part(a):

using known values:
part(b): Using the rate equation :
the surface temperature 
and 
Similarly


The temperature distribution is shown in the attached image
I will post my work, but is that 99 degrees Celsius and 25 degrees Celsius?
All you have to do is plug in the initial temperature for gold where it says Tg and the initial temperature for the water where it says Tw and then plug that in and you will have your answer.
r = radius of the circle of the ride = 3.00 meters
v = linear speed of the person during the ride = 17.0 m/s
m = mass of the person in angular motion in the ride
L = angular momentum of the person in the ride = 3570 kg m²/s
Angular momentum is given as
L = m v r
inserting the values
3570 kg m²/s = m (17 m/s) (3.00 m)
m = 3570 kg m²/s/(51 m²/s)
m = 7 kg
hence the mass comes out to be 7 kg
If you use the next formula with the data given in the exercise you are asking:
Ey[3.4] - F[1.7] = 0
<span>Ey = F/2
</span>and after that what you need to do is sum the moments of the handle about D to zero asumming it is a positive moment and we proceed like this
Ey[1.5sin19] – P[21 – 1.5sin19] = 0
<span>(F/2)[1.5sin19] = P[21 – 1.5sin19] </span>
<span>F = 2P[21 – 1.5sin19] / [1.5sin19] </span>
<span>F = 84P </span>