Answer : The density of metal is, 2.5745 g/ml
Explanation : Given,
Length of rectangular metal bar = 8.53 cm
Width of rectangular metal bar = 2.4 cm
Height of rectangular metal bar = 1.0 cm
Mass of rectangular metal bar = 52.7064 g
First we have to determine the volume of rectangular metal bar.
Formula for volume of rectangle :

where,
V = volume of rectangular metal bar
l = length of rectangular metal bar
b = width of rectangular metal bar
h = height of rectangular metal bar
Now put all the given values in the above formula, we get:


Now we have to determine the density of metal.
Formula used :



Therefore, the density of metal is, 2.5745 g/ml