Answer:
<em>I think the answer is C</em>
<em />
Explanation:
Its heavy but not too heavy
Answer: It will be take 2.6 hours
Explanation: Please see the attachments below
Answer and Explanation:
A. We have temperature t = 32
Speed of sound, s = 1087.5
As t increases by 1⁰f speed increases by 1.2
So that
S = 1088.6
T= 33⁰f
We have 2 equations
1087.5 = k(32) + c
1088.6 = k(33) + c
Subtracting both equations
(33-32)k = 1088.6-1087.5
K = 1.1
b.). S = kT + c
1087.5 = 32(1.1) + c
Such that
C = 1052.3
Therefore
S = 1.1(t) + 1052.3
C.). S = 1.1t + 1052.3
We make t subject of the formula
T = s/1.1 - 1052.3/1.1
T = 0.90(s) - 956.3
D. This means that We have temperature to rise by 0.90 whenever speed is increased
Answer:
The wife have to sit at 0.46 L from the middle point of the seesaw.
Explanation:
We need to make a sketch of the seesaw and the loads acting over it.
And by the studying of the Newton's law we can find the equation useful to find the distance of the mother sitting on the seesaw with respect to the center ot the pivot point.
A logical intuition will give us the idea that the mother will be on the side of her son to make the balance.
The maximum momentum with respect to the pivot point (0) will be:

Where L/2 is the half of the distance of the seesaw
Therefore the other loads ( mom + son) must be create a momentum equal to the maximum momentum.