A credit card issuer charges an APR of 13.99%, and its billing
cycle is 30 days long its periodic interest rate would be 1.15%. The
correct answer between all the choices given is the second choice or letter B. I
am hoping that this answer has satisfied your query about and it will be able
to help you, and if you’d like, feel free to ask another question.
Answer:
P(t) = 10t - 400
Step-by-step explanation:
Selling price of each ticket = $10
Cost of setting up the dance= $400
Profit = Revenue - cost
Revenue = price × quantity
Revenue that will maximize profit = 10t
where t= quantity of tickets that maximises profits
Cost = $400
Profit(t) = Revenue - cost
P(t)= 10t - 400
1.33 equals one mile and 24 centimeters. Also 18 miles is the actual distance. I hope this helped but i was a little confused but i am pretty sure the answers are right
Answer:
h=48
Step-by-step explanation:
You should create an even proportion. So you could do seconds over heartbeats or the other way around. I decided to do the other way around. Since yu want to see h in m minutes and in a minute there are 60 seconds, I did 8/10 = h/60. Instead of cross multiplying, I saw that 10 times 6 is 60 so 8 x 6=h. 8 x 6 = 48 so h=48.