There are 0.109 moles of NaCl in one tablespoon of salt. This is found by dividing the number of grams you have by the molecular weight.
Answer:
Yes, Democritus's atomic theory was correct.
Explanation:
He thought the first part of his theory states that all matter is made of atoms, which are indivisible. The second part of the theory says all atoms of a given element are identical in mass and properties. The other scientists added onto his theory to show that he was correct, except Aristotle, he thought the world was made of the 4 elements: earth, wind, fire, water.
Answer: The molarity and molality of a solution is 1.06 M and 1.11 m respectively.
Explanation:
Molality of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per kg of the solvent.

where,
n = moles of solute =
= weight of solvent in g
10.00 g of potassium hydrogen carbonate in 100 g of solution
mass of solvent = mass of solution - mass of solute = (100.0-10.00) = 90.0 g

2. Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution.

where,
n= moles of solute = 0.09985
= volume of solution in ml
Density of solution = 1036.5 g/L
Volume of solution =

Answer:
Solution of isopropanol is 10.25 molal
Explanation:
615 g of isopropanol (C3H7OH) per liter
We gave the information that 615 g of solute (isopropanol) are contained in 1L of water. We need to find out the mass of solvent, so we use density.
Density of water 1g/mL → Density = Mass of water / 1000 mL of water
Notice we converted the L to mL
Mass of water = 1000 g (which is the same to say 1kg)
Molality are the moles of solute in 1kg of solvent, so let's convert the moles of isopropanol → 615 g . 1mol / 60g = 10.25 moles
Molality (mol/kg) = 10.25 moles / 1kg = 10.25 m
The answer is D; Mercury-194
All of the others are not when I looked them up