Answer:
720 J
Explanation:
The gravitational potential energy that Essam loses for every metre is given by:

where
m=72 kg is Essam's mass
is the gravitational field strength
is the difference in height
By substituting the numbers into the formula, we find

Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
Answer:
1)

2)

Explanation:
<u>Projectile Motion</u>
When an object is launched near the Earth's surface forming an angle
with the horizontal plane, it describes a well-known path called a parabola. The only force acting (neglecting the effects of the wind) is the gravity, which acts on the vertical axis.
The heigh of an object can be computed as

Where
is the initial height above the ground level,
is the vertical component of the initial velocity and t is the time
The y-component of the speed is

1) We'll find the vertical component of the initial speed since we have not enough data to compute the magnitude of 
The object will reach the maximum height when
. It allows us to compute the time to reach that point

Solving for 

Thus, the maximum heigh is

We know this value is 8 meters

Solving for 

Replacing the known values


2) We know at t=1.505 sec the ball is above Julie's head, we can compute




Answer:
719
Explanation:
Conversion
1 picometer (pm) is equivalent to
meter
1 micrometer is equivalent to
meter
To find the number of layers, we divide the overal leaf thickness by the thickness of one atom hence dividing tex]0.125 × 10^{-6}[/tex] meter by
meter we get that the number of sheets will be as follows

Therefore, they are approximately 719 sheets
Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.