answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
1 year ago
14

A highway has an optional toll lane that drivers may take to reduce the time they spend driving. Drivers pay a small fee to ente

r the toll lane ($0.25) . Then, once they leave the toll lane, they pay a fee based on the number of miles they have traveled on the toll lane. Assume that the driver may leave the lane after any whole number of miles and pays for exactly that number, without rounding up. Note that there is a linear relationship between the number of miles a vehicle has traveled and the price of the toll. A. If Frank is on the toll road for 7.00 miles and then leaves the lane, how much will he have to pay total for the trip? $ B. Each day, Susan has to pay a toll of $8.50 when she uses the toll lane to get to school. How many miles does Susan travel on the toll lane to get to school? mi C. John started a carpool with his coworkers to save money. He and his three passengers split the cost of the toll. If each person pays about $1.38 , which includes their contribution to the toll lane entry fee, how many miles do they travel on the toll lane? mi
Mathematics
1 answer:
sergiy2304 [10]1 year ago
3 0

Answer:

A.$ 0.25 +7x

B. 8.25/x miles

C. 5.27/x  miles

Note : $x is the cost of using the toll lane per mile

Step-by-step explanation:

In this case, you are given;

Small fee to enter the toll lane= ($0.25)

Fee to leave the lane= miles covered × cost to travel the line per mile

Lets cost of using the lane per mile= $ x

A.

If Frank covers 7 miles on the lane, the cost will be;

=(Fee to enter lane) + (cost to use the lane per mile ×7)

=$0.25 + (x ×7)

= $ 0.25 +7x

B.

Payments made by Susan each day for using lane = $8.50

Fee of using lane =$0.25

Amount spent for using the lane= $8.50-$0.25 =$ 8.25

Cost of using the lane per mile= $x

Amount spent for using the lane =$8.25

Number of miles covered in the toll lane will be;

($8.25)÷ ($x)

= 8.25/x miles

C.

Number of passengers that used the car= 4 (John + 3 passengers)

Amount each contributed = $1.38

Total amount contributed by all passengers for using the toll lane= $1.38×4=$5.52

Subtract the fee for using the lane = $5.52-$0.25 =$5.27

Cost per mile for using the lane = $ x

Number of miles covered will be ;

$5.27/$x = 5.27/x  miles

If you know the value of x which is the cost of using the toll lane per mile, then you can substitute this value in the expressions to get exact figures.

You might be interested in
Emma earns a $39,000 salary in the first year of her career. Each year, she gets a 5% raise. How much does Emma earn in total in
jeyben [28]

Answer: 21

Step-by-step explanation: like basically

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
In the trapezoid ABCD ( AB ∥ CD ) point M∈ AD , so that AM:MD=3:5. Line l ∥ AB and going trough point M intersects diagonal AC a
geniusboy [140]

Answer:

BC:BN=8:3

Step-by-step explanation:

ABCD is a trapezoid and there is a point m which belongs to AD such that AM:MD=3:5.Line "l" parallel to AB intersects the diagonal AC at p and BD at N.

Now, we know that the parallel lines divide the transversal into the segments with equal ratio, therefore, BN:NC=AM:MD

But, BC= BN+NC

Therefore, BC:BN=(BN+NC):BN

⇒BC:BN=(3+5):3

⇒BC:BN=8:3


4 0
1 year ago
Lin knows that there are 4 quarts in a gallon. She wants to convert 6 quarts to a gallon, but cannot decide if she should multip
defon

Given:

There are 4 quarts in a gallon.

She wants to convert 6 quarts to a gallon.

To find:

Whether she should multiply 6 by 4 or divide 6 by 4 to find her answer.

Solution:

We have,

4\text{ quarts}=1\text{ gallon}

1\text{ quarts}=\dfrac{1}{4}\text{ gallon}

6\text{ quarts}=\dfrac{6}{4}\text{ gallon}

Here, 6 quarts is equal to \dfrac{6}{4} gallon. It means we need to multiply 6 by 4 in 4\text{ quarts}=1\text{ gallon} to find the answer.

5 0
1 year ago
darren has 3/4 of a gallon of soil.he needs to plant 5 small plants.if he splits the soil evenly between the plants.how much soi
Natali5045456 [20]
3/4 divides by 5

3/4 x 1/5 = 3/20 of a gallon
3 0
1 year ago
After a (not very successful) trick or treating round, Candice has 15 Tootsie rolls and 9 Twizzlers in her pillow case. Her moth
VladimirAG [237]

Answer:

4 ways.

Step-by-step explanation:

The total amount of candy she has is 15 + 9 = 24 pieces. She has three younger brothers, and 24 is divisible by 3 (24/3 = 8). 15 and 9 are also both divisible by 3 (15/3 = 5 and 9/3 = 3).

-She can give them each 5 tootsie rolls.

-She can give them each 3 twizzlers.

- She can give them each 5 tootsie rolls and 3 twizzlers (if she were to give them all of the candy)

- She can give them one of each which would leave her 12 tootsie rolls and 6 twizzlers (which is the best option if she's trying to save for herself)

I see 4 ways to do this, and 2 ways after her mother asks her to give at least 1 type of candy to each of them.

6 0
1 year ago
Other questions:
  • 78+24-11+56+23-117+1
    5·1 answer
  • A game has a rectangular board with an area of 44in2. There is a square hole near the top of the game board in which you must no
    7·1 answer
  • What is the completely factored form of 12xy-9x-8y+6
    14·2 answers
  • Gregory bought 0.85 pounds of apples, they cost 1.49 a pound. about how much did gregory spend on apples
    7·1 answer
  • Select all the expressions that could represent the volume of a box, which is a fourth degree polynomial in variables x and y.
    11·1 answer
  • James defines a circle as "the set of all the points equidistant from a given point." His statement is not precise enough becaus
    15·2 answers
  • the product of two numbers x and x + 3 is 550 which equation could be solved to find the value of the smaller number x​
    8·2 answers
  • Fourteen runners in a marathon had these race times, in hours,
    7·1 answer
  • 9x9x9x9x7x7 index notation
    8·1 answer
  • This list shows the number of years that 99 U.S. Supreme Court Justices served.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!