Answer:

Explanation:
F₁ = Force on one side of the jack
A₁ = Area of cross-section of one side of the jack
F₂ = Force on second side of the jack
A₂ = Area of cross-section of second side of the jack = 2 A₁
Using pascal's law




The appropriate response is accretion disk. It is a structure (regularly a circumstellar circle) shaped by diffused material in orbital movement around a monstrous focal body. The focal body is regularly a star. Gravity makes the material in the plate winding internal towards the focal body.
Answer:
The answer is "effective stress at point B is 7382 ksi
"
Explanation:
Calculating the value of Compressive Axial Stress:
![\to \sigma y =\frac{F}{A} = \frac{4 F}{( p d ^2 )} = \frac{(4 x ( - 40000 \ lbf))}{[ p \times (1 \ in)^2 ]} = - 50.9 \ ksi \\](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cto%20%5Csigma%20y%20%20%3D%5Cfrac%7BF%7D%7BA%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B4%20F%7D%7B%28%20p%20d%20%5E2%20%29%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%284%20x%20%28%20-%2040000%20%5C%20lbf%29%29%7D%7B%5B%20p%20%5Ctimes%20%281%20%5C%20in%29%5E2%20%5D%7D%20%3D%20-%2050.9%20%5C%20ksi%20%5C%5C)
Calculating Shear Transverse:



![\to \sigma' =[ s y^2 +3( t \times y^2 + t yz^2 )] \times \frac{1}{2}\\\\](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cto%20%5Csigma%27%20%3D%5B%20s%20y%5E2%20%2B3%28%20t%20%5Ctimes%20y%5E2%20%2B%20t%20yz%5E2%20%29%5D%20%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C)
![= [ (-50.9)^2 +3((63.7)^2 +(0.17)^2 )] \times \frac{1}{2}\\\\=[2590.81+ 3(4057.69)+0.0289]\times \frac{1}{2}\\\\=[2590.81+12,173.07+0.0289] \times \frac{1}{2}\\\\=14763.9089\times \frac{1}{2}\\\\ = 7381.95445 \ ksi\\\\ = 7382 \ ksi](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%5B%20%28-50.9%29%5E2%20%2B3%28%2863.7%29%5E2%20%2B%280.17%29%5E2%20%29%5D%20%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5B2590.81%2B%203%284057.69%29%2B0.0289%5D%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5B2590.81%2B12%2C173.07%2B0.0289%5D%20%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C%3D14763.9089%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C%20%3D%207381.95445%20%5C%20ksi%5C%5C%5C%5C%20%3D%207382%20%5C%20ksi)
Answer:
Explanation:
Total mass of cable m = 190 x .402 = 76.38 lb
moment of inertial due to this cable = m r²
= 76.38 x (14/12)²
= 103.96 lb ft²
moment of inertia of empty spoon
= mR² where R is radius of gyration
= 65 x (11 / 12 )²
= 54.61 lb ft²
Total moment of inertia I = 158.57 lb ft²
Net force applied = force applied - frictional force
= 33 - 15 = 18 lb
= 18 x 32 poundal
= 576 poundal
Torque applied = force x radius
= 576 x 14/12
= 672 unit
Angular acceleration = torque / total moment of inertia
= 672 / 158.57
= 4.238 radian / s²