Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Atomic oxygen does not have a greater atomic mass than chlorine, nor does molecular oxygen.
Hope this help...
Missing question:
<span>A. [PdZn(H2O)2(CO)2]Br4.
B. [Zn(H2O)2(CO)2]2[PdBr4].
C. [Pd(H2O)2][Zn(CO)2]Br4.
D. [Pd(H2O)2]2[Zn(CO)2]3Br4.
E. [Zn(H2O)2(CO)2][PdBr4].
</span>Answer is: E. [Zn(H2O)2(CO)2][PdBr4]..
In this complex diaqua means two waters (H₂O), <span>dicarbonyl means two carbonyl groups (CO), zinc(Zn) and palladium (Pd) are central atoms or metals, bromine has negative charge -1. Bromine, water and carbonyl are ligands.</span>
This question is incomplete. Luckily, I found the same problem which is shown in the attached picture. To answer the question, we must know how the size and charge affect the lattice energy. The answer is: lattice energy increases with the increasing charge of the ions, and decreasing radius of the atoms.
<em>Therefore, the ranking would be: A < B < C</em>.
Answer:
A
Explanation:
During the light stage of photosynthesis, water splits in a photolysis reaction. The hydrogen now combines with CO2 to form the sugar and the oxygen originally from the water is released back into the atmosphere.