Answer:
The mass of the cube is 420.8 kg.
Explanation:
Given that,
Length of edge = 38.9 cm
Density 
We need to calculate the volume of cube
Using formula of volume


We need to calculate the mass of the cube
Using formula of density




Hence, The mass of the cube is 420.8 kg.
To develop this problem it is necessary to use the concepts related to Impulse.
The impulse is defined as the change in velocity at the rate of mass, that is

Where,
m = Mass
Change in Velocity
This change in velocity can be expressed as,




Therefore the magnitude of the impulse is 4.32 Kg.m/s
Using the following given values:
Object 1:
Mass = M1 = 2 kg
Velocity before collision = Vb1 = 20 m/s
Velocity after collision = Va1 = -5 m/s
Object 2:
Mass = M2 = 3 kg
Velocity before collision = Vb2 = -10 m/s
Velocity after collision = Va2 = ? m/s<span>
</span>
Obtaining Va2 via law of conservation of momentum:
total momentum after collision = total momentum before collision
M1 * Va1 + M2 * Va2 = M1 * Vb1 + M2 * Vb2
2*-5 + 3Va2 = 2*20 + 3*-10
Va2 = 6.67
Total kinetic energy before collision:
KE1 = (1/2)*M1*Vb1^2 + (1/2)*M2*Vb2^2
<span>KE1 = (1/2)*2*(20)^2 + (1/2)*3*(-10)^2
KE1 = 550 J
</span>Total kinetic energy after collision:
KE2 = (1/2)*M1*Va1^2 + (1/2)*M2*Va2^2
<span>KE2 = (1/2)*2*(-5)^2 + (1/2)*3*(6.67)^2
KE2 = 91.73 J
</span>
Total kinetic energy lost:
Energy lost = KE1 - KE2 = 550 - 91.73 = 458.27 J
Answer:
They hit at the same time
Explanation:
The bullet that is fired horizontally, the horizontal component of the speed is the speed with which is its is fired and the vertical component of the speed comes in picture due to gravity only.
When the bullet is dropped from the same height, the horizontal component is zero but the vertical component arises from the gravity.
The vertical components of the velocity of both the bullets are same and thus, they fall at the same time.
<u>Answer: They hit at the same time</u>
Answer:
Trajectory is the path of a projectile in air. Any tangential to the curve shows it velocity and the slope of the tangential line will be it acceleration.
Explanation: