Answer:
5702.88 J or 5.7mJ
Explanation:
Given that :
C 1 = 6.0-μF
C 2 = 4.0-μF
V 1 = 50V
V 2 = 34V
Note that : Q = CV
Q 1 = C1 * V1
Q 1 = 50×6 = 300μC
Q 2 = 34×4 = 136μC
Parallel connection = C 1 + C 2
= 6+4 = 10μC
V = Qt/C
Where Qt = Q1+Q2
V = Q1+Q2/C
V = 300+136/10
V = 437/10
V = 43.6volts
Uc1 = 1/2×C1V^2
= 1/2 × 6μF × 43.6^2
= 1/2 × 6μF × 1900.96
= 3μF × 1900.96volts
= 5702.88J
= 5702.88J/1000
= 5.7mJ
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
Answer with Explanation:
We are given that
Radius of solid core wire=r=2.28 mm=

Radius of each strand of thin wire=r'=0.456 mm=
Current density of each wire=
a.Area =
Where 
Using the formula
Cross section area of copper wire has solid core =
Current density =
Using the formula


Total number of strands=19
Area of strand wire=




b.Resistivity of copper wire=
Length of each wire =6.25 m
Resistance, R=
Using the formula
Resistance of solid core wire=
Resistance of strand wire=
Answer:
Explanation:
The resultant force F
where
is eastward force,
is force directed towards the North
F=62573.2 N
The magnitude of acceleration of sailboat is given by
Answer:
1.75 m/s
Explanation:
Momentum is conserved.
m₁ u₁ + m₂ u₂ = m₁ v₁ + m₂ v₂
(50 g) (15 m/s) + (600 g) (0 m/s) = (50 g) (-6 m/s) + (600 g) v
v = 1.75 m/s