<em>12,25 km/h</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>= 12,25km/h</em>
<em>or</em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>1h = 60m×60s = 3600s</em>
<em>= 12250m/3600s</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
Answer:
A. Create radioactive waste i believe
Explanation:
The change in electric potential energy of the ion is equal to the charge multiplied by the voltage difference:

where the charge q of the na+ ion is equal to one positive charge, so it's equal to the proton charge:

, and Vf and Vi are the final and initial voltages.
Substituting the numbers, we find:
Answer:14 m
Explanation:
Given
Vertical jump make by the dolphin is given by 
Suppose the dolphin jump with an initial velocity of 
so u is given by 
If dolphin launches at an angle
then maximum horizontal range is given by
assuming the of Dolphin to be Projectile so range is given by

substitute the value of 


Range will be maximum for 
thus 