Answer : The rate law is 4.232 mol/L.s
Explanation :
First we have to calculate the value of rate constant.
According to the question, the expression for rate law will be:
![Rate=k[A]^2[B]](https://tex.z-dn.net/?f=Rate%3Dk%5BA%5D%5E2%5BB%5D)
where,
k = rate constant
As we are given :
Rate law = 0.23 mol/L.s
Initial concentration of A = 1.0 mol/L
Initial concentration of B = 1.0 mol/L
Now put all the given values in the above rate law expression, we get:


Now we have to calculate the rate law when initial concentration of A and B is 2.0 mol/L and 4.6 mol//L respectively.
The expression for rate law will be:
![Rate=k[A]^2[B]](https://tex.z-dn.net/?f=Rate%3Dk%5BA%5D%5E2%5BB%5D)
where,
k = rate constant = 
Rate law = ?
Initial concentration of A = 2.0 mol/L
Initial concentration of B = 4.6 mol/L
Now put all the given values in the above rate law expression, we get:


Therefore, the rate law is 4.232 mol/L.s