answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
1 year ago
9

Given that Ray B A bisects ∠DBC, which statement must be true? m∠ABD = m∠ABC AB ≅ BC B is the midpoint of DC. m∠DBC = 90°

Mathematics
2 answers:
Sloan [31]1 year ago
8 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Because I said this was the answer. I know all.

nadya68 [22]1 year ago
4 0

Answer:

A.m\angle ABD=m\angle ABC

Step-by-step explanation:

We are given that a  ray BA bisects angle DBC.

We have to find true statement .

Angle bisector property:When a ray bisect any angle then the angles  made by bisection of angle are equal.

When ray BA bisects angle DBC

Then, m\angle ABD=m\angle ABC

By angle bisector property.

Therefore, option A is true.

Answer:A.m\angle ABD=m\angle ABC

You might be interested in
The area of John’s rectangular lawn and cement border is 1222 square feet. If the cement border is 2 feet wide, and the length o
Juliette [100K]

Answer:

idk good luck with that one :)

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
How do i evaluate 256 1/4 .? this is algebra 2.
Mariulka [41]
Look it up on photomath
6 0
2 years ago
Beaker A contains 4 1/3 fluid ounces, while beaker B contains 4 3/10 of water . Which beaker has the smaller amount of water
kirill [66]
Beaker  A contains more water.
First,find equivalent fraction.
Next,compare the amounts you will see Beaker A contains more water.
Therefore,Beaker A contains more water.
8 0
1 year ago
In an apartment complex with 28 units, 19 of the renters keep a pet. What percentage does not keep a pet?
Aleks04 [339]

If 19 out of 28 renters keep a pet, there are 28-19 = 9 renters who don't keep a pet.

Whenever you have a subset of some set, and you want to know which percentage of the set the subset represents, you simply have to compute

\dfrac{\text{number of elements in the subset}}{\text{number of elements in the set}}\times 100

So, in your case, you're wondering what percentage of 28 does 9 represent. So, the formula becomes

\dfrac{9}{28}\times 100 = 0.32\overline{142857}\times 100 = 32.\overline{142857} \approx 32.14\%

6 0
1 year ago
Jolene is playing basketball. She scored 11 baskets in 15 free throws. What is the experimental probability that she will score
mina [271]
So far she scored 11 out of 15, which is a chance of 11/15, which is also the experimental probability for her next throw.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Isosceles △ABC (AC=BC) is inscribed in the circle k(O). Prove that the tangent to the circle at point C is parallel to AB .
    7·1 answer
  • Using Normal Distribution to Analyze Data Martin suspects that people carry less cash with them than they used to because of cre
    12·1 answer
  • Victor baked 30 chocolate chip cookies,18 peanut butter cookies, and 24 sugar cookies. He wants to split them up into equal and
    14·1 answer
  • The sanctuary takes out a $12,500 loan to renovate its gift shop. At 5% simple interest, how much would the sanctuary need to pa
    15·1 answer
  • Emily and her children went into a grocery store and she bought $20.80 worth of bananas and peaches. Each banana costs $0.80 and
    7·1 answer
  • A marble is selected at random from a jar containing 3 red​ marbles, 4 yellow​ marbles, and 6 green marbles. What is the probabi
    11·1 answer
  • A girls height is 3 1/3 feet .a giraffes heights is 3 times than the girl.how many inches than the girl ?
    14·1 answer
  • Alice and Bob each have a certain amount of money. If Alice receives $n$ dollars from Bob, then she will have $4$ times as much
    8·1 answer
  • The cost of coffee is determined by the type of coffee beans that are mixed together. The cost of a local mix of Arabica and Rob
    7·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!