Answer:
Given that
T= 0.43 s
Radius of the ball path's , r=2.1 m
a)
We know that
f= 1/T
Here f= frequency
T= Time period
Now by putting the values
f= 1/T
T= 0.43 s
f= 1/0.43
f=2.32 Hz
b)
We know that
V= ω r
ω = 2 π f
ω=Angular speed
V= Linear speed
ω = 2 π f=ω = 2 x π x 2.32 =14.60 rad/s
V= ω r= 14.60 x 2.1 = 30.66 m/s
c)
Acceleration ,a
a =ω ² r
a= 14.6 ² x 2.1 = 447.63 m/s²
We know that g = 10 m/s²
So
a= a/g= 447.63/10 = 44.7 g m/s²
a= 44.7 g m/s²
Answer:
energy carried by the current is given by the pointyng vector
Explanation:
The current is defined by
i = dQ / dt
this is the number of charges per unit area over time.
The movement of the charge carriers (electrons) is governed by the applied potential difference, when the filament has a movement the drag speed of these moving electrons should change slightly.
But the energy carried by the current is given by the pointyng vector of the electromagnetic wave
S = 1 / μ₀ EX B
It moves at the speed of light and its speed depends on the properties of the doctor and is not disturbed by small changes in speed, therefore the current in the circuit does not change due to this movement
F=ma
For the first (10kg) cart,
12=10a
a=6/5 m/s^2 to the left
For the second (5kg) cart,
8=5a
a=8/5 m/s^2 to the left
Therefore, the lighter (5kg) cart experiences a greater acceleration.
Answer:
aaaaa
Explanation:
M = Mass of the Earth
m = Mass of satellite
r = Radius of satellite
G = Gravitational constant




Answer:
5.22 x 10^5 V
Explanation:
guessed on castle learning and got it right