Answer:
T½ = 16hours
Explanation:
Final mass (N) = 10g
Initial mass (No) = 20g
Time (t) = 16hours
T½ = ?
T½ = In2 / λ
But λ = ?
In(N/No) = -λt
In(10/20) = -(λ * 16)
In(0.5) = -16λ
-0.693 = -16λ
λ = 0.693 / 16
λ = 0.0433
Note : λ is known as the disintegration constant
T½ = In2 / λ
T½ = 0.693 / 0.0433
T½ = 16hours
The half-life of the sample is 16hours
Answer:
D
Explanation:
The sample must contain impurity that is lower in atomic mass to sodium and since potassium has higher atomic mass to sodium, the answer is the sample contains NaCl and LiCl. We are sure already that the sample is not pure which rules out option a and option b contains sodium iodide which cannot contribute to the increase in chlorine
[H+] in first brand:
4.5 = -log([H+])
[H+] = 10^(-4.5)
[H+] in second brand:
5 = -log[H+]
[H+] = 10^(-5)
Difference = 10^(-4.5) - 10^(-5)
= 2.2 x 10⁻⁵
The answer is A.
Answer:
Energy would be absorbed.
Explanation:
Lattice energy is defined as the energy required to break apart an ionic solid and convert its component atoms into gaseous ions. That is what you're doing in:
KCl (s) → K⁺(g) + Cl⁻(g)
The energy you require to obtain this reaction is 701 kJ/mol. As the value is positive, <em>energy would be absorbed.</em>
<em />
I hope it helps!
Ferromagnesian silicate minerals (i looked it up)