Answer:
or 210°
Step-by-step explanation:
Answer:
109.9 ft
Step-by-step explanation:
The length of an arc that is 1/4 of a circle of radius 70 ft is ...
s = rθ
s = (70 ft)(π/2) = 35π ft ≈ 109.9557 ft
The best answer choice appears to be 109.9 feet.
Te difference of 2 standard deviation of a population n1 & n2 is given by the formula:
sigma (difference)=√(sigma1/n1 + sigma2/n2), Plug:
sigma(d)= √(49/100 + 36/50)
Sigma(d=difference) =1.1
The answer is -16 - 10i.
Using the distributive property on the first part, we have:
-2i*7--2i*4i + (3+i)(-2+2i)
-14i+8i² +(3+i)(-2+2i)
Using FOIL on the last part,
-14i+8i²+(3*-2+3*2i+i*-2+i*2i)
-14i+8i²-6+6i-2i+2i²
-10i+8i²-6+2i²
Since we know that i = -1,
-10i+8(-1)-6+2(-1)
-10i-8-6-2
-16-10i
Multiply the cost per hour by 60 to find the cost for a groundskeeper
cost = 12 × 60
cost = 720
The cost for each groundskeeper is $720
Find the cost for seven groundkeepers
Multiply cost for each groundskeeper by 7
cost = 720 × 7
cost = 5,040
The monthly labor cost for seven groundskeepers is $5,040