Where are the following sketches?
Answer:
buoyant force on the block due to the water= 10 N
Explanation:
We know that
buoyant force(F_B) on a block= weight of the block in air (actual weight) - weight of block in water.
Given:
A block of metal weighs 40 N in air and 30 N in water.
F_B = 40-30= 10 N
therefore, buoyant force on the block due to the water= 10 N
Answer:
Gas 2, Gas 3, Gas 4, Gas 5 is the order of decreasing strength of inter-molecular forces.
Explanation:
The strength increases as there is a decrease in the vanderwaals constant and vice versa.
Answer:
35 288 mile/sec
Explanation:
This is a problem of special relativity. The clocks start when the spaceship passes Earth with a velocity v, relative to the earth. So, out and back from the earth it will take:

If we use the Lorentz factor, then, as observed by the crew of the ship, the arrival time will be:

Then the amount of time wil expressed as a reciprocal of the Lorentz factor. Thus:


solving for v, gives = 35 288 miles/s