Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
Answer:
0.00066518 Nm
Explanation:
v = Velocity = 1.2 m/s
r = Distance to head = 2.3 cm
= Final angular velocity
= Initial angular velocity = 0
= Angular acceleration
t = Time taken = 2.4 s
Angular speed is given by

From equation of rotational motion

Torque

The torque of the motor is 0.00066518 Nm
Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.
Answer:
719
Explanation:
Conversion
1 picometer (pm) is equivalent to
meter
1 micrometer is equivalent to
meter
To find the number of layers, we divide the overal leaf thickness by the thickness of one atom hence dividing tex]0.125 × 10^{-6}[/tex] meter by
meter we get that the number of sheets will be as follows

Therefore, they are approximately 719 sheets
Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.